Minister Edukacji wręczył stypendia za wybitne osiągnięcia
10 marca 2020
Raport: Rodzice pozytywnie oceniają reformę
16 marca 2020
Pokaż wszystkie

Sprawozdanie z posiedzenia sejmowej komisji ENM

W czasie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży zaprezentowano wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK w sprawie zapewnienia przez gminy wystarczającej dostępności opieki przedszkolnej.

4 marca odbyło się posiedzenie Komisji ENM, w którym brała udział przedstawicielka Fundacji „Rodzice Szkole”. W trakcie spotkania przedstawiono raport pt. „Zapewnienie przez gminy opieki przedszkolnej”.

Z raportu wynika, że w niemal połowie kontrolowanych gmin (14 z 30) nie zapewniono dzieciom trzy- i czteroletnim wystarczającej dostępności opieki przedszkolnej. Co więcej aż 31% dzieci nie dostało się do placówek pierwszego wyboru, a rodzicom tych dzieci nie wskazywano w zamian, wbrew art. 31 ust. 9 i 10 ustawy – Prawo oświatowe, innych miejsc lub wskazywano placówki w przedszkolach niepublicznych (pełnopłatnych), w placówkach położonych w innych gminach lub w których czas pracy znacząco różnił się od czasu pracy placówki wybranej przez rodziców.

Mamy nadzieję, że te statystyki ulegną poprawie w najbliższych latach, a opieka przedszkolna będzie osiągała coraz lepszy poziom, zgodny z najnowszymi metodami wychowawczymi.

Pełny tekst raportu dostępny tutaj: https://www.nik.gov.pl/kontrole/P/18/074/

Komentarze są wyłączone.