Jakie wyzwania stoją przed rodzicami i radami rodziców w roku 2020?
28 stycznia 2020
Konferencja „Rola rodziców i szkoły w wychowaniu ku wartościom” z udziałem przedstawicieli Fundacji
12 lutego 2020

Finanse Rad Rodziców – aplikacja ułatwiająca pracę rady

Podczas wszystkich konferencji organizowanych w ostatnich latach przez Fundację „Rodzice Szkole” polityka finansowa rad rodziców budziła największe zainteresowanie i emocje.

Uczestnicy konferencji wielokrotnie pytali naszych ekspertów o ramy prawne regulujące finansową stronę działalności rad rodziców oraz procedury, których trzeba dotrzymać aby wszystko działo się zgodnie z prawem. Wątpliwości budzi w tym przypadku również zmiana relacji między rodzicami. Gdy jeden z nich jest skarbnikiem, przejmuje odpowiedzialność za finanse rady, co wiąże się ze stresem oraz wymaga zapewnienia całkowitej przejrzystości.

Narzędzia do gospodarowania finansami

Z naszych rozmów wynika, że wciąż popularnym narzędziem do zarządzania finansami rady rodziców jest zeszyt i długopis. Bardziej świadome rady rodziców używają do tego arkuszy kalkulacyjnych lub popularnych pakietów biurowych takich jak Google Docs. Są to jednak narzędzia mocno ograniczone i dostosowane do spełniania zupełnie innych wymagań – są tylko tak dokładne, jak rzetelny jest skarbnik.

Dlatego firma EduPay stworzyła internetowe narzędzie Finanse Rad Rodziców, które pozwala zarządzać finansami w przejrzysty sposób, bez ryzyka oskarżania o niegospodarność lub niefrasobliwość. Narzędzie ma możliwość śledzenia wpłat od członków, wysokości wpłat na konto oraz przelewów wychodzących. Dzięki temu w razie wątpliwości każdy rodzic może od ręki sprawdzić stan finansów rady.

Narzędzie opracowane zostało zgodnie z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi rachunkowości oraz przetwarzania danych osobowych. Dane użytkowników przetrzymywane są w chmurze obliczeniowej, dzięki czemu są bezpieczne a ryzyko wykradnięcia ich jest znikome.

Finanse Rad Rodziców automatyzują przelewy dzięki integracji z bankowością elektroniczną. Wszystkie raporty i zestawienia finansowe można zarówno podejrzeć jednym kliknięciem, jak i wygenerować w formie raportu.

Łatwa obsługa

Aplikacja ma możliwość zarządzania zarówno cyklicznymi wpłatami, jak i jednorazowymi większymi zbiórkami na przykład na wycieczkę szkolną. Dla osoby obytej z bankowością internetową dowolnego polskiego banku, program będzie przyjazny i zrozumiały w obsłudze.

Finanse Rad Rodziców pozwolą znacznie uprościć gospodarkę finansową i odpowiadają na znaczną większość wątpliwości związanych z gospodarką finansową rad rodziców. Aplikacja pozwala oszczędzić czas, zabezpieczyć się przed ryzykiem prawnym oraz usprawnić komunikację i procesy w klasie. Dlatego jest to jedno z najwygodniejszych narzędzi do tego celu.