Rodzice odzyskują należne im prawa
7 marca 2016
Stanowisko I Ogólnopolskiej Konferencji Rad Rodziców
30 kwietnia 2016

I Ogólnopolska Konferencja Rad Rodziców

Odbywająca się 21 kwietnia br. I Ogólnopolska Konferencja Rad Rodziców zgromadziła w Sali Kolumnowej Sejmu RP przedstawicieli ponad 200 rad rodziców z różnych rejonów Polski
(z gmin wiejskich, z małych i średnich miast, z wielkich metropolii) oraz z różnych poziomów kształcenia (począwszy od przedszkoli poprzez szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne). Uczestniczyli w niej również Kuratorzy Oświaty, reprezentanci samorządów terytorialnych, instytucji oświatowych (m. in. Ośrodka Rozwoju Edukacji i Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli), a także reprezentanci, współpracujących z Fundacją „Rodzice Szkole”, organizacji pozarządowych. i dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół.

Otwierając konferencję Minister Edukacji Narodowej p. Anna Zalewska powiedziała :
„Nie wyobrażam sobie żeby o dziecku w systemie edukacji decydować bez was, bez rodziców. Zawsze podkreślamy, że to rodzic wychowuje dziecko, a szkoła powinna służyć mu wsparciem i powinna być tak zorganizowana, żeby rodzic dobrze czuł się w szkole, żeby chciał tam przebywać”

Z kolei p. Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników konferencji napisał: „Jestem przekonany, że proces kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży wymaga udziału
i ścisłej współpracy kadry pedagogicznej z rodzicami. W tym dziele, które ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości naszego kraju, szkoła i dom muszą być dla siebie nawzajem partnerami i sojusznikami”.
Natomiast Wojciech Starzyński Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole” w swoim wystąpieniu podkreślił, że: „ Po raz pierwszy od ponad 27 lat rodzice i ich reprezentanci – rady rodziców spotykają się na zaproszenie i z inicjatywy najwyższych władz państwowych, co otwiera bardzo ważny etap na drodze do zagwarantowania rodzicom znaczącego wpływu na szkoły ich dzieci i na cały system oświaty”

Na pełne podsumowanie konferencji i przyjdzie jeszcze czas. Wszystkie materiały – związane z jej przebiegiem i z dalszymi działaniami wynikającymi z dyskusji i zgłaszanymi przez rady rodziców wnioskami – będziemy zamieszczali w specjalnej zakładce- I Ogólnopolska Konferencja Rad Rodziców. Zaczynamy od przyjętego przez uczestników Stanowiska dotyczącego wzajemnych relacji rad rodziców z różnymi organami władzy publicznejoraz Deklaracji w sprawie powołania Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Rodziców.

Krzysztof Zuba
Rzecznik Prasowy Fundacji „Rodzice Szkole”