Wytyczne MEN, CKE i GIS w sprawie przygotowania do egzaminów zewnętrznych

Profesor Wojciech Roszkowski – Kawalerem Orderu Orła Białego
4 maja 2020
Zero tolerancji dla pedofilii!
21 maja 2020
Pokaż wszystkie

Wytyczne MEN, CKE i GIS w sprawie przygotowania do egzaminów zewnętrznych

https://unsplash.com/photos/oXV3bzR7jxI

Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne w sprawie organizacji i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. 

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne organizacja egzaminów w dotychczasowej formule jest niemożliwa. Również sprawdzanie wiedzy uczniów poprzez kartkówki i klasówki było w ostatnim czasie znacznie utrudnione ze względu na edukację zdalną. 

Odwołanie matur i innych egzaminów spowodowałoby chaos na wszystkich etapach edukacji i miałoby wpływ na nadchodzący rok szkolny, przed którego rozpoczęciem epidemia powinna zostać opanowana. Z tego względu konieczne było opracowanie procedur umożliwiających przeprowadzenie egzaminów i jednocześnie zapewniających bezpieczeństwo uczniom oraz egzaminatorom. 

Bezpieczeństwo w trakcie egzaminów

Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi wspólnie przez MEN, CKE oraz GIS nadchodzące egzaminy będą przeprowadzone w budynkach szkolnych. Spośród najważniejszych wskazań wymienionych w dokumencie zawierającym szczegółowe wytyczne wymienić można: 

  • Obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających do momentu zajęcia przez nich miejsca w sali egzaminacyjnej
  • Odpowiednie ustawienie ławek w sali egzaminacyjnej, zakładające odstęp wynoszący przynajmniej 1,5 metra w każdym kierunku
  • Dezynfekcja ławek i krzeseł w każdej sali przed egzaminem oraz po nim. Dezynfekowane powinny być również przybory wykorzystywane przez więcej niż jednego zdającego.
  • Każdy egzaminowany musi korzystać z własnych przyborów takich jak długopisy, ołówki, linijka, cyrkiel czy kalkulator. 
  • Stworzenie procedur, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup na terenie szkoły. W tej kwestii duży zakres odpowiedzialności spoczywa na dyrektorze placówki, który może narzucić własne procedury dostosowane do budynku i warunków   .

Odpowiedzialnością obsługi administracyjnej placówki jest przygotowanie wszystkich procedur oraz sal egzaminacyjnych tak, by możliwe było przeprowadzenie egzaminów zgodnie z harmonogramem. Zgodnie z nim przeprowadzone zostaną:

  • Egzamin maturalny – od 8 czerwca
  • Egzamin ósmoklasisty – od 16 do 18 czerwca
  • Egzamin zawodowy – od 17 do 28 sierpnia

W sprawie egzaminów urzędy wydały wspólne oświadczenie, które można przeczytać na stronie gov.pl. Z pełną treścią wytycznych zapoznać się można w przygotowanym dokumencie.

Komentarze są wyłączone.