Komunikat nadzwyczajny w sprawie 1 % podatku od osób fizycznych
17 stycznia 2021
Międzynarodowa platforma kwalifikacji zawodowych uczniów szkół rolniczych
3 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Popkultura kluczem do wychowania w duchu tradycji i wartości

Jednym z najważniejszych wyzwań przed jakim stoi obecnie polska szkoła jest wychowanie młodego pokolenia w duchu narodowej i europejskiej kultury, nawiązującej do greckich, rzymskich i judeochrześcijańskich korzeni naszej cywilizacji. Zdając sobie sprawę, że we współczesnym świecie różnego rodzaju nietypowe formy przekazu stają się coraz bardziej popularne i często decydują o przyjęciu promowanych za ich pomocą wartości, warto zwrócić uwagę na zbyt małe wykorzystywanie w procesie edukacji popkultury.

Tymczasem to właśnie popkultura (komiks, piosenka, teledysk, film itp.) dość skutecznie „formatuje” umysły młodych ludzi. Należy więc z niej korzystać  w nauczaniu historii, przybliżaniu uczniom rodzimej literatury (szczególnie poezji) i kształtowaniu postaw patriotycznych.

Wszyscy wiemy, że jest pewna grupa twórców i artystów umiejących obudzić wrażliwość młodzieży na polską historię i tradycję, na unikatowy świat naszych wartości.  Osobiście znam również nauczycieli i uczniów od dawna sięgających po wiersze i ballady historyczne (ogólnodostępne na płytach CD, w tomikach wierszy czy na  portalu You Tube). Czytając ich entuzjastyczne wpisy utwierdzam się w przekonaniu, że edukacja nie musi, a nawet nie powinna być nudna, że można ją prowadzić w ciekawy  i atrakcyjny sposób. Zachęcam dyrektorów szkół,  nauczycieli, rodziców i  polityków do szerszego zainteresowania się popkulturą i podejmowania  działań  mogących  w nowoczesnej formie   pomóc  naszym dzieciom odnaleźć się   w dzisiejszym świecie.

                                                                       Wojciech Starzyński

Komentarze są wyłączone.