Jak zwiększyć ilość wpłat na 1% dla Twojej szkoły? 5 najlepszych sposobów

5 sposobów jak zbierać pieniądze dla Rady Rodziców
17 listopada 2020
Wpływ pandemii COVID-19 na dzieci – raport UNICEF
7 grudnia 2020
Pokaż wszystkie

Jak zwiększyć ilość wpłat na 1% dla Twojej szkoły? 5 najlepszych sposobów

Zbieranie pieniędzy dla Rady Rodziców w ramach wpłat 1% podatku dochodowego od osób fizycznych jest prostym i wygodnym sposobem na znaczne powiększenie budżetu Rady Rodziców. 

Fundacja “Rodzice Szkole” prowadzi program 1% dla Twojej Szkoły, który umożliwia uczestnictwo w zbiórce – wystarczy wypełnić porozumienie i przesłać do Fundacji. 

Po przystąpieniu do programu warto robić jak najwięcej, żeby zwiększyć ilość wpłat. Przedstawiamy najlepsze sposoby.

  1. Upewnij się, że wszyscy przedstawiciele klasowi pamiętają o programie

Na każdym zebraniu Rady Rodziców należy przypominać sobie nawzajem o akcji. Kluczem do sukcesu jest współpraca – nawet najmniejsze wpłaty mają sens, jeśli będzie ich dużo.

  1. Regularnie przypominaj o wpłatach

Wszyscy członkowie Rady Rodziców powinni często przypominać rodzicom o udziale w programie. Plakat, czy ulotka zawieszone na tablicy ogłoszeń w szkole w tym roku może nie wystarczyć. Warto przekazać informację rodzicom za pomocą klasowej listy mailingowej, dziennika elektronicznego lub grupy facebookowej, do której dostęp ma cała klasa.

  1. Wymyśl łatwą do zapamiętania nazwę dla szkoły

Do przekazania pieniędzy potrzebne są tylko dwie informacje: numer KRS Fundacji Rodzice Szkole (0000268115) oraz wpisanie celu szczegółowego. W tej rubryce trzeba zaznaczyć, dla jakiej szkoły przeznaczona ma być wpłata. Jest to szczególnie istotne, jeśli w Waszej miejscowości jest kilka placówek – wtedy trzeba je rozróżnić. Jednocześnie pamiętaj o tym, że im krótsze hasło, tym łatwiej je zapamiętać.

Hasło wpłaty może być również hasłem przewodnim całej akcji propagującej wpłaty i przewijać się podczas spotkań, szkolnych świąt i uroczystości.

Dobrym przykładem jest wybranie przez Katolicką Szkołę Podstawową im. Św. Kazimierza w Gdańsku prostego hasła “Kaziuki Gdańsk”. Można też wpisać na przykład “SP 17 Warszawa” lub “Dla przedszkola w Różanie” (o ile jest tam tylko jedno przedszkole z podpisanym porozumieniem). Takie oznaczenie wpłaty da pewność, że wpłata trafiła do właściwego adresata.

  1. Poinformuj liderów lokalnej społeczności

Przekaż informacje o akcji do osób o dużym zasięgu społecznym. Może zaprzyjaźniony ksiądz lub przedsiębiorca mógłby rozpropagować zbiórkę wśród osób, z którymi się kontaktuje? Czasami niewiele potrzeba, żeby zachęcić ludzi do przelania pieniędzy na cel, który da dobre owoce w naszym otoczeniu. 

W przypadku tego typu akcji wiele może zdziałać skala – nawet jeśli pojedyncza wpłata nie przekracza kilkunastu złotych, jeśli tych wpłat jest kilkadziesiąt albo kilkaset, pozwala to uzbierać pokaźną kwotę. Rekordziści w tym roku zebrali na swoją szkołę ponad 13 tysięcy złotych. W skali działalności rad rodziców jest to imponująca kwota, odpowiadająca nawet rocznym składkom.

  1. Poproś o pomoc rodzinę i znajomych

Przekaż informację o zbiórce swoim bliskim. Rodzina, sąsiedzi czy przyjaciele być może nie mają własnego celu, na który chcą przekazać swój 1%. Pomoc w rozwoju edukacji jest bardzo dobrym pomysłem na to, żeby pieniądze nie przepadły w odmętach systemu podatkowego.

Akcja “1% dla Twojej szkoły” nie wymaga, by osoba przelewająca środki była w jakikolwiek sposób związana z daną szkołą – mogą to być nawet całkowicie obce osoby, które po prostu udało się przekonać. Nie ma też przeszkód, by swój 1% podatku przekazała osoba z innej miejscowości – można więc przekonać krewnych mieszkających w Warszawie by przelali pieniądze na szkołę z miejscowości, z której pochodzą, lub do której chodzili jako dzieci. 

Komentarze są wyłączone.