Internet w życiu dzieci – podsumowanie webinarium Fundacji Rodzice Szkole
29 grudnia 2020
Spotkanie w Ministerstwie Edukacji Narodowej
7 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Finanse rad rodziców – relacja z webinarium

Finanse rady rodziców to jeden z tematów, które budzą najwięcej emocji i kontrowersji. Choć gospodarka finansowa rady rodziców może się wydawać skomplikowana na pierwszy rzut oka, to dzięki wsparciu ekspertów Fundacji możliwe jest prowadzenie w sposób przejrzysty i zgodny z prawem. 

W trakcie webinarium ekspert Fundacji p. Krzysztof Zuba nakreślił ramy prawne i organizacyjne prowadzenia gospodarki finansowej rady rodziców. W ramach swojego wystąpienia podzielił się również poradami jak skutecznie pozyskiwać fundusze na działalność rady. 

Preliminarz i organizacja

Z punktu widzenia rady rodziców najważniejszym dokumentem jest jej preliminarz, czyli plan wydatków na cały rok. W tym kontekście szczególnie istotne jest rozsądne planowanie przychodów rady. 

Ekspert wskazywał, że najpopularniejszym narzędziem pozyskiwania środków są składki członkowskie. Jednak wielu rodziców nie wie, że nie jest to jedyna możliwość, a rada może między innymi wystąpić o sponsoring do przedsiębiorstw, organizować zbiórki oraz uczestniczyć w takich akcjach jak organizowana przez Fundację “Rodzice Szkole” 1% dla Twojej szkoły. 

Konto bankowe

Kolejnym tematem budzącym wiele emocji było konto bankowe dla rad rodziców, które w praktyce jest jednym z najważniejszych narzędzi w finansowej gospodarce rady. Zdaniem eksperta mimo braku formalnych przeszkód wiele banków z ostrożnością podchodzi do zakładania kont radom. Z tego względu znaczna większość musi korzystać z prywatnych lub zakładanych jako prywatne kont skarbników. 

Aby uniknąć w takiej sytuacji nieporozumień oraz niejasności, ekspert Fundacji podzielił się dobrymi praktykami, które poznał dzięki swojemu doświadczeniu. Dzięki nim rodzice działający w szkolnych radach mogą uniknąć wielu nieprzyjemności, a finanse staną się bardziej przejrzyste. 

Podsumowanie

Webinarium na temat gospodarki finansowej rad rodziców cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i było jednym z wielu tego typu wydarzeń. O kolejnych wideokonferencjach na ten temat (oraz na inne tematy istotne z perspektywy rad rodziców) będziemy informować na bieżąco na naszej witrynie internetowej.

Komentarze są wyłączone.