Rady Rodziców w czasie epidemii
22 kwietnia 2020
Profesor Wojciech Roszkowski – Kawalerem Orderu Orła Białego
4 maja 2020
Pokaż wszystkie

35 lat od założenia Ruchu Wolność i Pokój

https://fundacjawip.wordpress.com/

Fundacja “Rodzice Szkole” po raz kolejny  wyraża uznanie dla działalności Ruchu Wolność i Pokój, którego ideały do dzisiaj przenikają wiele środowisk w polskiej polityce i edukacji. 

Ruch działał w latach 1985-1992 równolegle do bardziej masowych inicjatyw, przede wszystkim Solidarności, i wywarł wpływ na wiele postaci współczesnej Polski. Uczestnikami ruchu WiP byli przede wszystkim studenci, uczniowie i młodzież. W przeciwieństwie do wielu ówcześnie działających inicjatyw, był on niejednorodny światopoglądowo i miejsce dla siebie znajdowali w nim zarówno anarchiści jak i osoby blisko związane z Kościołem Katolickim. 

Wśród działaczy wymienić można Jacka Czaputowicza, Konstantego Miodowicza, Jana Marię Rokitę, Bogdana Klicha oraz Bartłomieja Sienkiewicza. 

Różnorodność poglądów wśród działaczy ruchu odzwierciedlali idole, tacy jak Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko, Mahatma Gandhi i Martin Luther King. Wolność i Pokój był również jednym z niewielu ruchów ówczesnej Polski, który tak silnie podkreślał ideały pacyfistyczne i proekologiczne, wcześniej niemal nieobecne w głównym nurcie działalności opozycyjnej.

Impulsem do jego założenia było uwięzienie działacza Niezależnego Zrzeszenia Studentów Marka Adamkiewicza za odmowę pełnienia służby wojskowej. W ramach protestu późniejsi założyciele ruchu zorganizowali głodówkę w kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Późniejsze akcje WiP obejmują między innymi wieszanie wielkoskalowych plakatów na rusztowaniach ustawionych w największych miastach Polski. Wśród  osiągnięć ruchu wymienić można wprowadzenie możliwości odmowy służby wojskowej ze względu na światopogląd oraz usunięcie z przysięgi wojskowej zapisów o sojuszu z Armią Radziecką. 

Komentarze są wyłączone.