Fundacja „Rodzice Szkole” rozpoczyna realizację programu Świadkowie historii – Polska droga do Wolności 1944- 1989. Składa się on z 20 spotkań z uczniami szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w trakcie których zostaną przedstawione najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski.
Partnerem programu jest Muzeum Historii Polski, któremu za umożliwienie jego przeprowadzenia dziękujemy.
Zarząd Fundacji „Rodzice Szkole”
Zarząd Fundacji „Rodzice Szkole”
Świadkowie historii – Polska droga do Wolności 1944- 1989
Program przygotowany przez Fundację „Rodzice Szkole”
Partner Muzeum Historii Polski
Cele programu
Na skutek szeregu – bardzo niekorzystnych dla bytu narodowego – działań podejmowanych przez władze publiczne w latach 1944-1989 w Polsce został przerwany ciąg tradycji wolnościowej i niepodległościowej przez stulecia wyraźnie odciskającej się na historii naszego kraju.
Środowiskami płacącymi najwyższą cenę za te zaniedbania byli i w znacznej mierze są nadal ludzie, dla których słowa patriotyzm i obowiązek obywatelski, mimo represji totalitarnych władz, były drogowskazem w życiu. Przypomnienie najważniejszych wydarzeń z najnowszej historii Polski oraz wprowadzenie do zbiorowej pamięci losów pokolenia, które tę historię tworzyło jest niezbędnym warunkiem zbudowania ładu społecznego, opartego na poszanowaniu i uhonorowaniu dorobku naszych ojców i dziadów. oraz wychowania młodego pokolenia w duchu nowoczesnego patriotyzmu, odwołującego się do troski o dobro wspólne.
Efektem spotkań Polska droga do Wolności 1944- 1989, będzie m. in. uświadomienie młodzieży, że dla osiągnięcia odpowiedniego poziomu życia całego społeczeństwa, w tym również dla zapewnienia jak najlepszych warunków materialnych najbliższej rodzinie oraz zagwarantowania Polsce znaczącego miejsca w świecie i strukturach Unii Europejskiej, niezbędny jest solidaryzm społeczny.
Uczestnikami i bezpośrednimi beneficjentami programu będą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a beneficjentami pośrednimi – ich rodziny i lokalne środowiska oświatowe. .
Główne tezy prelekcji
Jesienią 1989 roku. znana aktorka Joanna Szczepkowska w rozmowie prowadzonej na antenie Telewizji Polskiej powiedziała słowa, które na trwałe weszły do najnowszej historii naszego kraju: 4 czerwca 89 roku skończył się w Polsce komunizm.
Dziś po 26 latach od odzyskanej przez Polaków niepodległości trzeba się zastanowić: Kto do skończenia się komunizmu doprowadził? Jakie wydarzenia II połowy XX wieku miały decydujący wpływ na ten proces? Jaka była polska droga do wolności i niepodległości?
Na spotkaniach z uczniami autorzy programu przypomną :
Po 45 minutowej prelekcji odbędzie się dyskusja, w trakcie której uczniowie zaprezentują swoje opinie i doświadczenia swoich rodzin dotyczące przedstawionych wydarzeń oraz będą starali się odpowiedzieć na pytanie:Jak oceniasz działania Polaków w walce o niepodległość w latach 1944-1989 ?
Organizatorzy programu proponują, uczestniczącym w spotkaniach uczniom, napisanie krótkich (jednostronicowych) tekstów, dotyczących odpowiedzi na zadane pytanie. Zostaną one opublikowane na stronie internetowej :Fundacji „Rodzice Szkole”.
Podsumowaniem programu będzie Raport przesłany do uczestniczących w nim szkół i przedstawiony współorganizatorowi Muzeum Historii Polski.