Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,
setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest niepowtarzalną okazją, aby przybliżyć postacie Polaków, którzy doprowadzili do tego ważnego wydarzenia. Warto pamiętać, że oprócz znanych polityków, żołnierzy, powstańców XIX-wiecznych zrywów niepodległościowych i aktywnych działaczy wszystkich warstw społecznych, utrzymanie narodowej tożsamości w znacznej mierze zawdzięczamy ludziom kultury. Jedni z nich osiągnęli sławę światową, inni są znani jedynie wśród rodaków, o niektórych zapomnieliśmy. I to właśnie tym, często nieznanym bohaterom polskiej drogi do wolności, poświęcamy projekt Muzycy dla Niepodległej.
Jego głównym celem jest przybliżenie społeczeństwu sylwetek kilkunastu kompozytorów i muzyków, którzy swoją twórczością, a często także działalnością pozaartystyczną, wspierali w okresie zaborów narodowe dążenia do odzyskania niepodległości i przyczyniali się do kreowania postaw patriotycznych.
Całość projektu stworzą cztery, wzajemnie uzupełniające się, części:
1. książka/album zawierająca biogramy wybranych artystów, ze szczególnym uwypukleniem ich działalności patriotycznej.
2. wystawa prezentująca ich sylwetki,
3. uroczysty koncert ich utworów,
4. strona internetowa.
Partnerami Fundacji „Rodzice Szkole” przy realizacji projektu są: Archiwum Akt Nowych, Instytut Muzyki i Tańca oraz Muzeum Historii Polski. O objęcie go Honorowym Patronatem zwróciliśmy się do prof. Piotra Glińskiego, wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Chcemy, aby projekt Muzycy dla Niepodległej, którego uroczysta inauguracja nastąpi na przełomie września i października br. dotarł do jak największej liczby szkół w całym kraju. Dlatego już dziś prosimy o zgłaszanie się środowisk zainteresowanych prezentacją wystawy i zakupem książki.
Na Państwa deklaracje oczekujemy pod adresem: kontakt@rodziceszkole.edu.pl i pod nr telefonów: 602 694 951, 665 867 150Będziemy wdzięczni za wsparcie finansowe projektu, a także za wskazanie firm, które mogłyby być jego sponsorami. Darczyńcom proponujemy zamieszczenie ich logotypu na stronie tytułowej książki i we wszystkich materiałach promocyjnych (plakaty, folder, witryna internetowa), bezpłatne przekazanie określonej liczby egzemplarzy książki oraz zaproszenie, jako gości honorowych, na otwarcie wystawy i koncert utworów „zapomnianych” kompozytorów.
Bieżące informacje o projekcie już wkrótce będziemy prezentować na witrynie internetowej: www.muzycydlaniepodleglej.pl
Wojciech Starzyński
Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole”