Funkcjonowanie Rady Rodziców jest w dużym stopniu uzależnione od zgromadzonych pieniędzy. Dzięki nim można organizować zajęcia dodatkowe dla dzieci, opłacać wycieczki albo sfinansować zakup pomocy naukowych czy nagród za konkursy przedmiotowe. Skąd jednak wziąć wystarczający budżet?
Ze zbieraniem pieniędzy wiąże się duża odpowiedzialność. Rada Rodziców musi zadbać o odpowiednie prowadzenie swojej księgowości i założyć konto bankowe, na którym wspólne środki będą bezpieczne. Podstawowym pytaniem, które zadają sobie członkowie wszystkich Rad Rodziców, jest jak pomnożyć pieniądze, aby zrealizować wszystkie zaplanowane w preliminarzu wydatki.
Najpopularniejszym sposobem na zbieranie pieniędzy są składki. Należy pamiętać, że są one dobrowolne i szkoła oraz rada Rodziców nie może wywierać presji na rodzicach, wymuszając wpłaty. Aby zachęcić rodziców do comiesięcznych przelewów, trzeba jednak pamiętać o transparentności.
Plany budżetowe (które powinny być zawarte w preliminarzu, uchwalanym na początku roku szkolnego) powinny być przedstawione rodzicom na pierwszych zebraniach klasowych. Wszyscy są bardziej skłonni wpłacać środki na konkretne cele, o których są uprzedzeni wcześniej. Rozliczanie ze zrealizowanych wydatków musi być transparentne i dokładne aby żaden wpłacający nie miał wątpliwości, na co zostały wydane pieniądze.
Od 2004 roku każda osoba rozliczająca się z podatku dochodowego, może zdecydować, jakiej organizacji pożytku publicznego przekaże 1% podatku. Dzięki akcji “1 procent dla Twojej szkoły” Fundacja „Rodzice Szkole’ mająca status takiej organizacji, umożliwia zebranie pieniędzy na Radę Rodziców. Skorzystać mogą przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe – warunkiem jest aby w placówce działała rada rodziców.
Aby to zrobić, wystarczy podpisać porozumienie dostępne na stronie i przysłać jego skan do Fundacji.
Im aktywniej informuje się rodziców o akcji, tym większe wpłaty. Warto regularnie przypominać rodzicom o umieszczeniu odpowiednich danych w zeznaniu podatkowym, aby jak najwięcej z nich pamiętało o wskazaniu jako beneficjenta wybranej Rady Rodziców. Do akcji zaprosić można również ludzi, których dzieci nie chodzą do danej szkoły, na przykład rodzinę czy znajomych.
Rekordziści akcji w tym roku zebrali ponad 13 tys. złotych!
Prostym sposobem na zebranie pieniędzy na cele Rady, jest zorganizowanie kiermaszy lub loterii. Mogą one być samodzielnym wydarzeniem w szkole (np. Dzień ciasta, loteria bożonarodzeniowa) lub towarzyszyć szkolnym świętom. W ramach kiermaszu sprzedawane mogą być słodkości upieczone przez rodziców, ozdoby lub kartki okolicznościowe wykonane przez dzieci, za które można ustalić symboliczne ceny, zachęcające do zakupów.
Dobrym pomysłem na sfinansowanie dużej inicjatywy (np. zakup drogich pomocy naukowych lub zagraniczna wycieczka) jest znalezienie zewnętrznego sponsora. Jest to rozwiązanie wymagające od Rady Rodziców inicjatywy i zdolności dyplomatycznych, ale niezwykle efektywne. Należy znaleźć organizację (np. lokalną firmę lub przedsiębiorstwo) o profilu zbliżonym do planowanej inicjatywy. W przypadku zagranicznej wycieczki o wsparcie poprosić można polski oddział firmy z docelowego kraju.
Większe firmy często powołują własne fundacje i mają działy wyspecjalizowane w działaniach z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) z którymi można się skontaktować aby porozmawiać o współpracy.
Warto trzymać rękę na pulsie i regularnie sprawdzać propozycje międzynarodowych projektów edukacyjnych. Dotyczą one zazwyczaj umiejętności, na których rozwój nie ma miejsca w tradycyjnym programie lekcyjnym np. dodatkowa nauka języków obcych, wspieranie czytelnictwa, wycieczki krajoznawcze, programowanie. W ramach projektów szkoły mogą uzyskać również dostęp do nowych pomocy dydaktycznych.
Unia Europejska również przekazuje specjalne środki na wsparcie edukacji na wszystkich poziomach. Mogą być one przeznaczone np na wyposażenie sal, czy zorganizowanie dodatkowych zajęć. Rada Rodziców może być nieocenionym wsparciem dla szkoły przy organizowaniu funduszy z tych źródeł.
Aktywnie działająca i świadoma swoich możliwości rada rodziców jest ważnym wsparciem dla szkoły. Dzięki własnym pieniądzom może niezależnie decydować o wielu inicjatywach wewnątrzszkolnych. Współpracując z dyrektorem, rodzice mają bardzo istotny wpływ na edukację i wychowanie swoich dzieci.